Geometrický plán - Rozdělení pozemku a oddělení nového
Jiná situace je v případě, že potřebujete zaměřit novou parcelu odčleněním od starší. Většina lidí takto potřebuje vyměřit například pozemek v případě, že zdědili na venkově velkou zahradu a chtějí stavět jen na menším kousku. To se doporučuje zejména proto, že na katastrální mapě a v listu vlastnictví budou vedeny jako tzv. katastrální mapě. zastavěné plochy a nádvoří jen menší části pozemku a je to výhodné zejména kvůli daním za pozemek.
V tomto případě ale bohužel není možné postupovat svépomocí, ale potřebujete k tomu geodeta. Je to zejména proto, že se musí vytvořit nový geometrický plán, který bude uvádět původní stav a nový stav a tento geometrický plán se vkládá na Katastrální úřad spolu s návrhem na odčlenění nové parcely od původní. Zaměření v terénu tak provádí přímo odborný geodet.
Spojení pozemků
Podobně jako v případě rozdělování pozemků se musí postupovat i v případě spojení pozemků, odborně nazývaného zcelení parcel. V tomto případě je také zapotřebí provedení geometrického plánu a to odborným geodetem. Na druhou stranu, při spojování pozemků lze v případě dvou sousedících pozemků vynechat přeměření přímo v terénu geodetem a lze to udělat svépomocí.
I zde ovšem platí, že jednodušší to je jen v případě, že se jedná o pozemky jednoduchého tvaru bez různých výčnělků. K přeměření potřebujete dostatečně dlouhé pásmo a zejména mít jeden přesný bod, o kterém víte, že je určitě přesně zaměřen a že právný stav na katastrální mapě je totožný s realitou. Následně stačí už jen zaměřit nejdelší konec hranice pozemku od tohoto bodu a poté postupovat k bližším bodům.
Číst dále...